Procedura wydawania orzeczeń

Procedura wydawania orzeczeń i opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

1. Wydawanie orzeczeń i opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka podlega ścisłej rejonizacji.
Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Milówce wydaje orzeczenia dla dzieci i uczniów ze szkół i przedszkoli znajdujących się na terenie działania naszej Poradni. Jeśli dziecko nie uczy się, nie chodzi do przedszkola – wówczas decyduje adres zamieszkania na naszym terenie.

2. Przyjmowanie wniosków o wydanie orzeczenia lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Wniosek powinien zawierać wszystkie punkty określone w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r.
w sprawie orzeczeń i opinii
wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych
(Dz. U. poz. 1743). Dla ułatwienia gotowy druk wniosku można pobrać ze strony internetowej Poradni. Źle wypełniony, niekompletny wniosek zostaje odesłany do uzupełnienia, co wydłuża procedurę wydania orzeczenia lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

3, Załączniki do wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich, dokumentację medyczną dotyczącą leczenia specjalistycznego oraz poprzednio wydane orzeczenia lub opinie, jeżeli takie zostały wydane. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nie były badane w Poradni. W celu sporządzenia orzeczenia niezbędna jest pełna wiedza o funkcjonowaniu dziecka. Ponadto jeżeli do wydania orzeczenia lub opinii jest niezbędna informacja o stanie zdrowia dziecka lub ucznia,
wnioskodawca dołącza do wniosku wydane przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia.

4. Opinia ze szkoły lub przedszkola
Przepisy prawa nie zobowiązują rodzica do przedstawienia opinii o dziecku ze szkoły lub przedszkola. Możliwość wystąpienia o taką opinię przyznano zespołowi orzekającemu – bez zgody rodzica. Zespół ma potem obowiązek przekazać taką opinię rodzicowi. Żeby przyspieszyć procedurę wydania dokumentu rodzic może wcześniej postarać się o pisemne informacje o funkcjonowaniu dziecka w szkole czy przedszkolu i załączyć je do wniosku.

5. Posiedzenie zespołu orzekającego
Wnioskodawca ma pełne prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu orzekającego zorganizowanego dla dziecka i przedstawić zespołowi swoje stanowisko. Ponadto w posiedzeniu zespołu mogą na zaproszenie przewodniczącego uczestniczyć przedstawiciele szkoły lub przedszkola, do których uczęszcza dziecko – pod warunkiem, że rodzic wyrazi na to zgodę. Na wniosek rodzica z kolei w spotkaniu może wziąć udział wskazany przez niego lekarz, psycholog czy terapeuta. Taką zgodę lub brak zgody na uczestnictwo przedstawiciela placówki lub chęć zaproszenia specjalisty spoza poradni należy jednak wyraźnie zaznaczyć we wniosku o wydanie orzeczenia.

6. Ekspediowanie dokumentów
Orzeczenia i opinie są wydawane w jednym egzemplarzu. Poradnia może wydać potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię (wnioskodawca zaznacza to na wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii). Orzeczenie lub opinię przekazuje się wnioskodawcy na adres wskazany we wniosku w terminie 7 dni od dnia wydania orzeczenia lub opinii.
Jeśli rodzic zadecyduje o osobistym odbiorze dokumentu w sekretariacie poradni – to zaznacza to na wniosku o wydanie orzeczenia/opinii.

7. Zmiana orzeczenia lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju
Zespół może wydać nowe orzeczenie lub opinię WWR w przypadku zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia/opinii, potrzeby zmiany zaleceń wskazanych w poprzednim orzeczeniu/opinii lub potrzeby zmiany okresu, na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie/opinia. Wydanie nowego orzeczenia/opinii wymaga od wnioskodawcy rozpoczęcia całej procedury od początku.