Terapia psychologiczna

Kim jest psycholog?

To osoba, która (zazwyczaj) ukończyła 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia, potwierdzone wymaganymi dokumentami, dzięki czemu posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy, między innymi do diagnozowania, opiniowania, orzekania oraz udzielania pomocy psychologicznej. Psycholog może odbyć 4-letnie szkolenie w zakresie psychoterapii i uzyskać kwalifikacje psychoterapeuty. Psycholog może działać  w różnych obszarach funkcjonowania człowieka: oświata, medycyna, sądownictwo, biznes czy sport. 

,, ...naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich.”
                                                                                                                                                                      (Kodeks etyczno-zawodowy psychologa)

Kto może przyjść do psychologa ?

Każdy!

W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej udzielamy pomocy dzieciom oraz młodzieży do ukończenia nauki szkolnej.

Pomagamy w rozwiazywaniu trudności dziecka i jego rodziny.

Kiedy warto umówić się do psychologa ?

Wtedy gdy pojawiają się trudności, m.in sytuacje, w których nie jesteśmy sobie  w stanie samodzielnie poradzić. Są to różnego rodzaju kryzysy, sytuacje stresowe, czy też niezdolność do poradzenia sobie z emocjami np. lękiem, złością, smutkiem. Szczególnie niepokojące jest, gdy problemy trwają od dłuższego czasu i obserwujemy pogorszenie naszego  komfortu psychicznego, samopoczucia oraz relacji z osobami w naszym otoczeniu.

Pierwsze spotkanie

Polega na zebraniu informacji dotyczących problemu (przeprowadzenie wywiadu), zaplanowaniu diagnozy, jeśli jest taka konieczność, oraz na ustaleniu i zaplanowaniu dalszej pomocy psychologicznej.

Kolejne spotkanie…

Psycholog przeważnie pracuje z dzieckiem/nastolatkiem indywidualnie (jeśli sytuacja tego wymaga zaangażowany jest rodzic),
zgodnie z opracowanym indywidualnym programem terapeutycznym. Podczas spotkań, w zależności od problemu, psycholog wykonuje z dzieckiem/nastolatkiem konkretne ćwiczenia. Zajęcia są dostosowane  do potrzeb i możliwości uczestnika spotkań. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem różnych pomocy terapeutycznych oraz różnych metod m.in. Racjonalna Terapia Zachowania, Self-Reg, Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Trening Umiejętności Społecznych, Bajkoterapia. Spotkania mają również charakter psychoedukacyjny m.in. w zakresie znajomości emocji, strategii radzenia sobie z emocjami, strategii radzenia sobie ze stresem, budowania pozytywnych relacji rówieśniczych.

Jak długo trzeba chodzić do psychologa? Po ilu spotkaniach rozwiążemy problem?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź.. to zależy!

od problemu, z którym się zgłaszamy, od naszych cech indywidualnych, motywacji do zmiany, tego jaki wpływ problem ma na nasze życie, długość trwania problemu, ale też liczy się wsparcie najbliższych i wiele innych.

Problemy, z którymi pracujemy podczas terapii psychologicznej to m.in.:

- niska samoocena,
- trudności w relacjach rówieśniczych,
- lęki,
- obniżony nastrój i zaburzenia emocjonalne,
- mutyzm wybiórczy,
- stres,
- żałoba,
- zaburzenia zachowania i inne.